wt.. kwi 23rd, 2024

Rum. Nie tylko dla piratów Kiedyś rum kojarzono z piratami. Obecnie jest to trunek cechujący się smakiem, którego doceniono nie tylko na Karaibach.

Picie rumu. Jakieś wskazówki?

Rum jest alkoholem produkowanym na całym świecie. Jego dystrybucją zajmuje się około 80 państw, które używają różnych sposobów do jego wytwarzania. Istnieją jednak 3 główne odmiany rumu, klasyfikowane według odcieni trunku:

 

Rum biały (nazywany też czystym) jest rumem o wyjątkowo łagodnym smaku. Poddawany stężeniu na rok lub kilka lat, zostaje potem poddany filtrowaniu w celu pozbycia się koloru. Taki trunek idealnie sprawdzi się przy tworzeniu drinków o łagodnym smaku, takich jak Mojito czy Pina Colada.

Rum złoty (nazwany tak przez swój kolor) charakteryzuje się zwykle smakiem wanilii, migdałów, cytrusów, karmelu lub kokosa (jest to zależne od beczki, w jakiej był produkowany). Złoty rum dojrzewa od kilku, do nawet kilkunastu lat i używa się go przy drinkach o mocniejszym smaku. Wśród popularniejszych marek złotego rumu znajdziemy m.in. El Dorado 5 czy Appleton Special.

Rum ciemny (zalicza się do niego rum w odcieniu jasnozłotego bursztynu oraz w kolorze czarnym) to rum dojrzewający co najmniej kilka lat w dębowych beczkach. Posiada wyrazisty i pełen aromatu smak. Najpopularniejszymi ciemnymi rumami są obecnie Bacardi Select, Mount Gay Eclipse, Black Label i kilka innych.

 

Rum, nie tylko dla pijących

Smak rumu od zawsze był na tyle ceniony, że bardzo szybko rozpoczęto produkcję słodyczy z jego udziałem. Połączenie czekolady z rumem okazało się kwintesencją smaku obu składników. Nie dziwne, że zyskało wielu miłośników, nawet pośród tych, którzy nie lubili smaku rumu.

Innym przykładem łączenia rumu z jedzeniem jest dolewanie go do kawy, czy herbaty. Przysłowiowa „herbatka z prądem” powstała właśnie przez połączenie czarnej herbaty z rumem, podczas gdy kawa z jego dodatkiem została nazwana „Mazagranem”.

 

Alkohole ze świata Alkonet!

Alkonet to firma oferująca alkohole:

– z najwyższych półek

– od najlepszych producentów

– z całego świata.

Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego dla siebie lub na prezent, znajdziesz to tutaj!