wt.. lip 23rd, 2024

Oczy, czyli narządy ludzkiego wzroku są często narażone na występowanie różnego rodzaju zaburzeń, schorzeń oraz innych problemów.

Do grona takich chorób zalicza się między innymi zaćma. Jest to zjawisko polegające na zmętnieniu soczewki oka. Zwykle powodem zaćmy jest po prostu wiek pacjenta. Po pojawieniu się zaćmy, osoby dotknięte tym problemem mają utrudnione odbieranie zewnętrznych bodźców wzrokowych, a to z kolei w znaczącym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie i życie. Dobrą wiadomością jest to, że można skutecznie leczyć zaćmę i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie narządów wzroku poprzez przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Zaćma oraz skuteczne metody walki z tym schorzeniem

Zaćma – co warto o niej wiedzieć?

Jednym z głównych objawów pojawiającej się zaćmy jest pogorszenie ostrości widzenia. Najczęściej problem ten pojawia się u ludzi starszych, ale w wyniku chorób albo urazów, może on zaatakować również oczy osób w młodszym wieku. Czasami objawem zaćmy może być też problem postrzegania kolorów, ze szczególnym naciskiem na barwę żółtą. Dobrą wiadomością jest fakt, że okuliści nie mają problemów z prawidłowym rozpoznawaniem zaćmy. Wystarczy do tego zwykłe, standardowe badanie w gabinecie.

Aby badanie okulistyczne było bardziej dokładne, lekarze specjaliści korzystają z kropli, które rozszerzają źrenice. Jeśli chodzi o leczenie to wymaga ono interwencji o charakterze chirurgicznym. Za pomocą ultradźwięków generowanych przez specjalny sprzęt, zmętniała soczewka jest rozdrabniana, a w jej miejsce wszczepia się soczewkę sztuczną. Zabieg ten jest bardzo skuteczny i nie wymaga zakładania szwów. Zaletą skutecznego leczenia zaćmy jest też bogaty wybór soczewek sztucznych, które mogą zostać dostosowane do różnych wymagań pacjentów.

Pozytywną informacją dla osób cierpiących z powodu zaćmy jest to, że po użyciu w wyszukiwarce internetowej słów, takich jak na przykład okulista warszawa można znaleźć spore grono lekarzy specjalistów, którzy świetnie diagnozują oraz skutecznie leczą zaćmę. Rezultatem ich pracy jest przywrócenie pełnej sprawności oczu. Warto więc zainteresować się ich wsparciem, w przypadku wykrycia problemów z własnymi oczami.