wt.. lip 23rd, 2024

Obecnie zwracamy dużą uwagę na sortowanie odpadów, możemy wrzucać je do odpowiednich koszy na śmieci.

Od 2017 roku w Polsce obowiązuje system segregacji odpadów, gdzie każdy rodzaj odpadu będzie posiadał odpowiedni kolor przyporządkowany do odpowiedniego kosza. Dzięki temu łatwo będziemy mogli segregować odpady, zadbamy o nasze środowisko, z pewnością warto wiedzieć, iż nie można mieszać niektórych odpadów, z pewnością odpowiednia segregacja będzie także ułatwiała recykling.

Jak segregować odpady?

Kolory koszy na odpady

W koszach w kolorze niebieskim będziemy składali papier oraz makulaturę, mogą być to także gazety, różnego rodzaju katalogi, ulotki czy też prasa. W kosztach tego rodzaju znajdą się także wydruki komputerowe, torby papierowe czy też opakowania kartonowe. Warto zwrócić uwagę, iż obecnie zamawiamy wiele towarów przez internet, przychodzą one często w pudełkach kartonowych, w tym przypadku będziemy je umieszczali w koszach o kolorze niebieskim. Pamiętajmy, aby nie wrzucać do nich błyszczących okładek, papieru zabezpieczonego folią, nie wrzucamy tam także paragonów czy też ręczników papierowych i zużytych chusteczek. Dzięki temu odpady papierowe mogą zostać łatwo przerobione na makulaturę, można wykorzystać je ponownie.

Kosze w kolorze zielonym służą do szkła, w tym przypadku mogą być to różnego rodzaju butelki, słoiki szklane, oczywiście nie wrzucamy do nich pojemników brudnych czy też szkła żaroodpornego. Dodatkowo możemy także znaleźć pojemniki oznaczone kolorem białym, gdzie wrzucamy szkło przezroczyste oraz zielone, do których wrzucamy różnego rodzaju szkło kolorowe. Mogą być różnego rodzaju butelki, opakowania szklane, które na co dzień kupujemy w sklepach. Do koszy oznaczonych kolorem brązowym będziemy wyrzucali różnego rodzaju odpady biologiczne, mogą być to przykładowo resztki jedzenia, trawa, liście, warzywa, owoce, obierki, skorupki jaj czy też torebki po herbacie. Z pewnością nie możemy wrzucać do tego rodzaju pojemników oleju, odchodów zwierzęcych czy też popiołu. W niektórych miejscach możemy znaleźć także oddzielne kosze, gdzie będziemy wyrzucali odpady zielone.

Dodatkowo możemy oznaczyć także jednolite kosze na śmieci wykorzystując specjalne wpinki w różnych kolorach, ułatwi nam to segregację odpadów, będziemy mogli w domu do kilku pojemników wrzucać poszczególne rodzaje odpadów.